Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/petsoru/public_html/qa-include/qa-db.php on line 66
muhabbet kuşumun vücuduna diş taşının telinin batmasından sonra kanama oluştu ve 1 aydır neredeyse tüylerinin yarısını yolup derisini kanatıyor. ne yaptıysak çare bulamadık. yeni çıkan bütün tüylerini yoldu bana yardımcı olursanız sevinirim. - PetSoru.com
  • Kayıt

Kedi, köpek sahiplendirme sitemiz Patilen açılmıştır!
Patilen.com

---

Hoş geldiniz, petsoru.com evcil hayvanlar hakkında bir soru-cevap platformudur. Bu site üzerinden evcil hayvanınız hakkında soru sorabilir, yada diğer sorulara cevap verebilirsiniz.

Etkin kullanım ve bilgilendirme için üye olmanızı tavsiye ederiz. Hızlı üyelik için lütfen TIKLAYIN

 Subscribe in a reader

3,711 soru

7,279 cevap

825 yorum

69,739 kullanıcı

muhabbet kuşumun vücuduna diş taşının telinin batmasından sonra kanama oluştu ve 1 aydır neredeyse tüylerinin yarısını yolup derisini kanatıyor. ne yaptıysak çare bulamadık. yeni çıkan bütün tüylerini yoldu bana yardımcı olursanız sevinirim.

0 oy
fısfıslar önerdiler, 2 çeşit krem kullandık, gagasını törpülettik her türlü öneriye açığım teşekkür edrim
11, Aralık, 2016 Kuş kategorisinde engo tarafından soruldu
  

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy

alıntıdır

Muhabbet Kuşlarında Tüy yolma çeşitli sebeplerden dolayı görülebilen bir sorundur. Yetişkin bir MuhabbetKuşu bazen kendi Tüylerini, Yavrularının Tüylerini veya üstünlük kurabildiği diğer yetişkinlerin tüylerini yolabilir. İyi bir beslenme proğramı yeni tüy büyüme ve tüy kalitesi için yardımcı olabilir. Eksiksiz, tam bilimsel bir yaklaşım olası nedeni belirlemek için gereklidir. Kuşumuzun Parazit rahatsızlığı ve Tüy dışı deri hastalığı yoksa; Psikolojik sorunlar genel olarak tüy yolmanın en sık nedenleridir. TüyYolma son dönemde yapılan değişikliklerden kaynaklı bir protesto; bir isyan olabilir. 

Unutmalayım ki; Kuşlar zeki ve beklentileri olan canlılardır. Kafesinin konumu ve boyutunun küçük olması, Çevresindeki diğer kuşlar, Eşli bir Muhabbet Kuşu ise Eşinin yanında olmaması (ayrılması yahut eşin ölmesi), fazla sayıda ziyaretçi, Gürültü veya argüman, Uzun süreli yüksek ışık kuşları strese sokar. Aynı zamanda saldırgan oluşu sahibinde korkuya neden olabilir.

Can sıkıntısı da önemli bir faktördür; kuşun ortamında duyduğu uyarım eksikliği tüy yolmaya yol açabilir. Eşini yavrularından veya diğer yetişkinlerden kıskanan Muhabbet kuşu onlara saldırıp, tüylerini yolabilir; üstünlük kuramıyorsa kendi tüylerini yolacaktır. Her ne sebeple olursa olsun uzakta yalnız beslenen bir MuhabbetKuşu tüylerini yolmaya meğillidir. 

Herhangi bir başarısızlık, ortama uyum sağlayamakta bir tüy yolma sebebi olabilir. Ayrıca kuşa ağrı veren bir tepki nedeniyle Tüy Yolma alışkanlık yaratabilir. 

Çözüm için, Büyük bir kafes yada Salma daki bir kaç eşsiz kuşun yanında beslenmesi, en az 12 saatlik bir uyku ve uygun bir beslenme proğramı yardımcı olacaktır.

8, Aralık, 2017 ByHnD tarafından cevaplandı